PHP Mgk Kod Çatısı

PHP Mgk Çatısı olarak isimlendirdiğim bu küçük PHP uygulaması, herkesin bildiği basit bir PHP Framework’tür. Bu PHP çatısını yazmamdaki esas sebep, bu işlerle uğraşırken, PHP’de Çatı (Framework) hakkında yeterli türkçe kaynak bulamamamdı. Hiç yok değildi, ama var olanlar da maalesef ingilizce kod yapısına sahipti ve ben de ingilizceye hakim değildim. Belli zaman zarfında ingilizce kod yazmaya başladım ve değişken/fonksiyon/metod isimlerini ingilizce yazmaya devam ettim ve bu şekilde de insanları yönlendirdim.

Şimdiyse Mgk adında bir çatı yazdım ve yayınladım. Mgk; Model/Görünüm/Kontrol katmanlarının kısaltılmış hali. Aslında farklı kelimelerle de kısaltılabilirdi ama böyle uygun gördüm.

Neden Mgk? Çünkü, insanların artık düzenli kod yazmaları gerekiyor. İnsanlar genellemesinden bahsettiğim kısım, yeni başlayanlar, forum tayfaları ve ek iş yaparak makarna kod yazan insanlar. Belki farkındalar Model/Görünüm/Kontrol katmanıyla kod yazmanın daha iyi olduğunu ama bir türlü yanaşamıyorlar. Bunun sorumlusu, bu şekilde kod yazanların bildiklerini yeterli şekilde paylaşmamaları aslında.

Burada bundan sonra PHP Mgk Çatısı hakkında bilgiler verip, yeni uygulamalar hakkında, elimden geldiğince PHP’ye yeni başlayanların da anlayacağı şekilde, özellikle amatör bir ruhla bazı şeyler paylaşmayı planlıyorum.

Umarım birilerine yardımcı olurum. Paylaşmayı ve dayanışmayı büyütmek ümidiyle.

Github’da: https://github.com/yidemir/PHP-Mgk
İndirmek için: https://github.com/yidemir/PHP-Mgk/releases