MVC ile Basit Bir Blog Uygulaması

Daha önceden ufak bir yazı dizisiyle Yeni Başlayanlar için PHP’de MVC başlığında ufak örnekler vermiştik. Bu yazdığımız MVC mimarisini birde blog uygulaması yazılmış halde paylaşmak istedim ve bir blog uygulaması yazdım.

Bu blog uygulamasında yönetim paneli ve ziyaretçi arayüzü mevcut. Detaylara Github deposundan bakabilir ve dosyaları indirebilirsiniz.

 • Misafir

  Merhaba,
  Paylaşımlarınız çok güzel. Formlardan gelen verileri mysql’e eklerken kullandığınız bir güvenlik fonksiyonu da paylaşırsanız sevinirim. Ya da PDO kullanınca gerek yok mu kullanmaya? Bu konu hakkında da lütfen kısa bir yazı ekleyin.

  • PDO ile parametre bindirerek kullanırsanız ekstra bir güvenlik önlemi almanıza gerek yok. Ama SQL kodu içerisinde değişken kullanırsanız PDO’da olsa bile bir güvenlik fonksiyonundan geçirmeniz şart. Şu: http://yilmazdemir.com.tr/pdonun-en-kolay-hali sayfada parametre bindirerek SQL kodu yazmaktan bahsettim daha önce.

 • Misafir

  Tekrar merhaba. PHP ile Önceki ve Sonraki içerikleri gösteren br navigasyon nasıl yapabilirim? Bu konuda bir makale yazsanız çok faydalı olurdu. Yapmak istediğim şey tam olarak WordPress’teki gibi. Yazıların altında bir navigasyon linki çıkıyor. Önceki Yazı Sonraki Yazı şeklinde. Eğer önceki yazı yoksa link pasif oluyor. Sonraki yazı linki de aynı şekilde, eğer sona gelinmişse artık sonraki yazı linkine tıklanmıyor.
  Bunun msyql sorgusu ve php kodlama mantığını yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim :)